Laçın Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısının birinci müavini Tofiq Mirzəyev dövlət idarəçiliyində məsuliyyət, prinsipiallıq və xalqa bağlılıq anlayışlarını öz fəaliyyətində birləşdirən rəhbər kimi tanınır. Onun gündəlik fəaliyyəti yalnız inzibati vəzifələrin icrası ilə məhdudlaşmır, eyni zamanda rayon sakinlərinin sosial rifahının yüksəldilməsi, onların problemlərinin dinlənilməsi və operativ həlli istiqamətində ardıcıl addımlarla müşayiət olunur. Dövlət siyasətinin yerlərdə düzgün və şəffaf şəkildə həyata keçirilməsi onun fəaliyyət xəttinin əsasını təşkil edir.
Birinci müavin kimi Tofiq Mirzəyev rayon icra hakimiyyəti başçısının tapşırıqlarının icrasına nəzarət edir, struktur bölmələrin fəaliyyətini koordinasiya edir, sosial-iqtisadi layihələrin vaxtında və keyfiyyətlə yerinə yetirilməsinə rəhbərlik edir. O, hər bir tapşırığa yalnız inzibati məsələ kimi deyil, dövlət qarşısında məsuliyyət və vətəndaş qarşısında borc kimi yanaşır. Bu yanaşma nəticəsində rayonun müxtəlif sahələrində həyata keçirilən tədbirlər ardıcıllıq və sistemlilik qazanır.
Tofiq Mirzəyevin fəaliyyətində vətəndaş məmnunluğu xüsusi yer tutur. O, səyyar qəbullara böyük önəm verir, kənd və qəsəbələrdə sakinlərlə birbaşa görüşlər keçirir, onların müraciətlərini yerində dinləyir və problemlərin həlli üçün konkret göstərişlər verir. Bu görüşlər formal xarakter daşımır, əksinə, səmimi dialoq mühiti yaradır və insanlar özlərini dövlət tərəfindən eşidilmiş hiss edirlər. Sakinlərin razılığı və minnətdarlığı onun fəaliyyətinə verilən ən böyük qiymətdir.
Rayonun sosial məsələlərinin həllində göstərdiyi həssas münasibət Tofiq Mirzəyevin idarəçilik keyfiyyətlərini daha aydın nümayiş etdirir. Aztəminatlı ailələrin, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan vətəndaşların problemlərinə diqqətlə yanaşması, onların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar onun insanpərvər mövqeyinin bariz ifadəsidir. O, hər bir vətəndaşı dövlətin himayəsində olan dəyər kimi qəbul edir.
Şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı onun fəaliyyətinin ən həssas istiqamətlərindən biridir. O, Vətən uğrunda canından keçən qəhrəmanların ailələrinə xüsusi ehtiramla yanaşır, onların sosial problemlərinin həlli üçün bütün imkanları səfərbər edir. Qazilərlə keçirilən görüşlər, onların məşğulluq və sosial təminat məsələlərinin diqqətdə saxlanılması Tofiq Mirzəyevin vətənpərvər mövqeyinin təzahürüdür. Bu münasibət təkcə vəzifə borcu deyil, mənəvi məsuliyyət kimi qəbul olunur.
Tofiq Mirzəyev dövlətçilik prinsiplərinə sadiq, milli maraqları hər şeydən üstün tutan idarəçi kimi tanınır. O, ölkə rəhbərliyinin müəyyən etdiyi strateji xəttin yerlərdə uğurla həyata keçirilməsini özünün əsas missiyası hesab edir. Xüsusilə İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan quruculuq və inkişaf siyasətinin rayon səviyyəsində ardıcıl icrası onun fəaliyyətinin ideoloji əsasını təşkil edir. Dövlət başçısına sədaqət və dövlət maraqlarına bağlılıq onun idarəçilik fəlsəfəsinin ayrılmaz hissəsidir.
Rayonun yenidən qurulması, infrastrukturun yaxşılaşdırılması, sosial obyektlərin fəaliyyətinin gücləndirilməsi istiqamətində görülən işlərdə Tofiq Mirzəyevin təşkilatçılığı və nəzarəti mühüm rol oynayır. O, hər bir layihəyə detallı yanaşır, keyfiyyət və şəffaflıq prinsipini ön planda saxlayır. Bu yanaşma nəticəsində həyata keçirilən tədbirlər uzunmüddətli və dayanıqlı nəticələr verir.
Onun idarəçilik üslubunda tələbkarlıq və ədalət prinsipi xüsusi yer tutur. Struktur rəhbərləri və əməkdaşlarla iş prosesində məsuliyyət bölgüsü dəqiq müəyyən edilir, tapşırıqların icrasına ciddi nəzarət olunur. Lakin bu tələbkarlıq insanlara hörmət və anlayışla müşayiət olunur ki, bu da kollektivdə sağlam iş mühitinin formalaşmasına səbəb olur.
Tofiq Mirzəyev üçün dövlət qulluğu sadəcə vəzifə deyil, etibar və məsuliyyət missiyasıdır. O, hər bir qərarında rayonun gələcəyini, sakinlərin rifahını və dövlətin maraqlarını düşünərək addım atır. Bu yanaşma onu həm rəhbərlik, həm də sadə vətəndaşlar arasında hörmətli bir simaya çevirib.
Səyyar qəbullar zamanı səsləndirilən təşəkkür və razılıq ifadələri onun fəaliyyətinin real nəticələrə söykəndiyini göstərir. İnsanların problemlərinin vaxtında həll olunması, müraciətlərin diqqətdə saxlanılması və cavabsız qalmaması idarəçilikdə şəffaflığın və operativliyin göstəricisidir. Bu isə dövlət-vətəndaş münasibətlərinin möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Vətənə bağlılıq, torpağa sevgi və milli dəyərlərə hörmət Tofiq Mirzəyevin həyat və fəaliyyət prinsipidir. O, dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsini, milli birliyin qorunmasını və ictimai sabitliyin təmin olunmasını idarəçilik fəaliyyətində əsas prioritet kimi qəbul edir. Bu prinsipial mövqe rayonun ictimai-siyasi həyatında sabit və sağlam mühitin formalaşmasına töhfə verir.
Bu gün Tofiq Mirzəyev öz fəaliyyəti ilə sübut edir ki, dövlətə sədaqət, xalqa xidmət və məsuliyyətli idarəçilik bir-birini tamamlayan anlayışlardır. Onun gördüyü işlər, həyata keçirdiyi təşəbbüslər və göstərdiyi həssas münasibət Laçın rayonunda dövlət idarəçiliyinin güclənməsinə, vətəndaş məmnunluğunun artmasına və sosial həmrəyliyin möhkəmlənməsinə xidmət edir. Bu fəaliyyət xətti həm dövlətçilik dəyərlərinə bağlılığın, həm də xalqa səmimi xidmət anlayışının parlaq nümunəsidir.