Yasamal rayonunda çoxmərtəbəli yaşayış binalarının təhlükəsiz və fasiləsiz fəaliyyəti üçün mühüm əhəmiyyət daşıyan qurumlardan biri “Lifttəmir İstehsalat Birliyi”dir. Bu qurumun rəhbəri İlham müəllim isə illərdir ki, şəhər infrastrukturunun görünməyən, lakin həyati əhəmiyyət daşıyan sahəsində böyük məsuliyyətlə fəaliyyət göstərir. Onun rəhbərliyi altında lift təsərrüfatının yenilənməsi, təhlükəsizlik standartlarının qorunması və sakinlərin rahatlığının təmin olunması istiqamətində sistemli və ardıcıl iş aparılır. İlham müəllim rəhbər vəzifəsinin yalnız inzibati səlahiyyətlərlə məhdudlaşmadığını, bu işin insan taleləri ilə birbaşa bağlı olduğunu dərindən anlayan idarəçidir.
Onun əsas vəzifəsi rayon ərazisində fəaliyyət göstərən liftlərin texniki baxışının vaxtında həyata keçirilməsi, nasazlıqların operativ aradan qaldırılması və yeni avadanlıqların quraşdırılması prosesinə nəzarət etməkdir. Lakin İlham müəllim üçün bu, sadəcə mexaniki proses deyil. O, hər bir liftin arxasında bir ailənin gündəlik həyatı, yaşlı insanların rahat hərəkəti, uşaqların təhlükəsizliyi olduğunu yaxşı bilir. Məhz buna görə də o, əməkdaşlarından yüksək peşəkarlıq, intizam və məsuliyyət tələb edir, özü isə daim sahədə olaraq iş prosesinə birbaşa nəzarət göstərir.
Onun rəhbərliyi dövründə bir çox köhnəlmiş liftlərin əsaslı təmiri və yenilənməsi həyata keçirilmiş, təhlükəsizlik sistemləri müasir tələblərə uyğunlaşdırılmışdır. İlham müəllim texniki təhlükəsizlik qaydalarının qorunmasını prioritet hesab edir və bu istiqamətdə mütəmadi maarifləndirmə işləri aparılmasına xüsusi önəm verir. O, hesab edir ki, texniki sahədə səhlənkarlıq insan həyatı üçün risk yarada bilər və bu səbəbdən hər bir detalın üzərində diqqətlə dayanır.
İlham müəllim yalnız idarəçi kimi deyil, həm də kollektiv üçün mənəvi dayaqdır. O, işçilərin sosial rifahı ilə maraqlanır, onların problemlərinə həssas yanaşır, ehtiyac olduqda şəxsi təşəbbüsü ilə dəstək göstərir. Bu münasibət kollektivdə sağlam və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan mühit formalaşdırıb. İşçilər onun tələbkarlığını anlayışla qarşılayır, çünki bu tələbkarlığın arxasında məsuliyyət və qayğı dayanır.
Onun fəaliyyəti təkcə istehsalat sahəsi ilə məhdudlaşmır. İlham müəllim şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğını özünün vətəndaşlıq borcu hesab edir. Müxtəlif sosial aksiyalarda və dəstək layihələrində yaxından iştirak edir, ehtiyacı olan ailələrin problemlərinin həllində imkanları daxilində kömək göstərir. O, Vətən uğrunda canından keçmiş qəhrəmanların ailələrinə diqqətin hər bir dövlət qurumu rəhbərinin mənəvi borcu olduğunu dəfələrlə vurğulamışdır.
Onun vətənpərvərliyi sözlə deyil, əməli fəaliyyətlə ifadə olunur. Dövlətçilik prinsiplərinə sadiq qalaraq, öz işini dövlət siyasətinin ayrılmaz bir hissəsi kimi dəyərləndirir. İlham müəllim ölkə rəhbərliyinin həyata keçirdiyi infrastruktur və sosial inkişaf strategiyasını dəstəkləyir, xüsusilə cənab İlham Əliyev tərəfindən aparılan quruculuq siyasətinin şəhər təsərrüfatı sahəsində yaratdığı yenilikləri yüksək qiymətləndirir. O, rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyətini də məhz bu siyasətin tələblərinə uyğun qurmağa çalışır.
İlham müəllim hesab edir ki, dövlətə sədaqət ilk növbədə görülən işin keyfiyyətində öz əksini tapmalıdır. Əgər bir lift nasaz vəziyyətdə qalırsa və vətəndaş narazıdırsa, bu, bütövlükdə dövlət xidmətinin nüfuzuna xələl gətirə bilər. Bu düşüncə ilə o, hər bir müraciətə ciddi yanaşır, vətəndaş məmnuniyyətini əsas meyar kimi qəbul edir. Onun rəhbərliyi altında operativ reaksiya mexanizmi formalaşdırılmış, müraciətlərin vaxtında icrası təmin olunmuşdur.
Yasamal rayonunun geniş və sıx yaşayış massivlərində lift təsərrüfatının fasiləsiz işləməsi asan məsələ deyil. Lakin İlham müəllim komandasını düzgün istiqamətləndirərək, planlı və sistemli yanaşma ilə bu çətinliyin öhdəsindən gəlir. O, həm texniki yeniliklərin tətbiqinə açıqdır, həm də illərin təcrübəsini qoruyaraq müasir idarəetmə prinsiplərini həyata keçirir. Bu isə qurumun fəaliyyətində sabitlik və davamlılıq yaradır.
Onun şəxsi keyfiyyətləri – təmkin, məsuliyyət, prinsipiallıq və ədalətlilik – rəhbərlik etdiyi kollektivdə nümunə kimi qəbul olunur. İlham müəllim üçün vəzifə sadəcə idarəetmə səlahiyyəti deyil, cəmiyyət qarşısında cavabdehlikdir. O, hər gün işə başlayarkən gördüyü işin insan həyatına toxunduğunu unutmur və bu məsuliyyəti daim hiss edir.
Şəhid ailələrinə göstərdiyi diqqət, qazilərə olan hörmət və dövlətçiliyə bağlılığı onun mənəvi dünyasının ayrılmaz hissəsidir. O, hər bir vətəndaşın rifahını dövlətin gücü ilə birbaşa əlaqələndirir və bu gücün möhkəmlənməsi üçün öz sahəsində səylə çalışır. İlham müəllimin rəhbərliyi altında Yasamal “Lifttəmir İstehsalat Birliyi” yalnız texniki xidmət göstərən qurum deyil, həm də sosial məsuliyyətini dərk edən, dövlətinə və xalqına sədaqətlə xidmət edən bir təşkilat kimi formalaşıb.
Belə rəhbərlərin fəaliyyəti şəhər həyatının rahat və təhlükəsiz davam etməsində mühüm rol oynayır. İlham müəllim öz peşəkarlığı, dövlətə bağlılığı və insanlara olan həssas münasibəti ilə Yasamal rayonunun kommunal təsərrüfat sahəsində etibarlı idarəçi kimi tanınır və gördüyü işlərlə bu etimadı hər gün daha da möhkəmləndirir.