Rəşid Yusifov, Gəncə Şəhəri üzrə Maliyyə İdarəsinin müdiri olaraq, dövlət maliyyə siyasətinin yerli səviyyədə düzgün və şəffaf icrasını təmin edən əsas simalardan biridir. Onun rəhbərlik etdiyi qurum şəhərin büdcə planlamasının, vəsaitlərin təyinatı üzrə bölüşdürülməsinin və maliyyə intizamının qorunmasının mərkəzində dayanır. Maliyyə idarəçiliyi sadəcə rəqəmlər və sənədlər üzərində qurulan texniki proses deyil, bu həm də məsuliyyət, etibar və dövlətə sədaqət tələb edən strateji sahədir. Rəşid Yusifov məhz bu məsuliyyətin ağırlığını dərindən dərk edən, hər qərarında şəhərin və dövlətin maraqlarını ön planda saxlayan idarəçidir.
Onun fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən biri yerli büdcənin düzgün formalaşdırılması və icrasına nəzarətdir. Büdcə vəsaitlərinin səmərəli istifadəsi, sosial layihələrin maliyyələşdirilməsi, dövlət proqramlarının yerli səviyyədə icrası kimi mühüm məsələlər birbaşa onun nəzarət mexanizmləri çərçivəsində həyata keçirilir. Gəncə kimi böyük və strateji əhəmiyyətli şəhərdə maliyyə intizamının qorunması xüsusi həssaslıq tələb edir və bu həssaslıq Rəşid Yusifovun iş prinsipində açıq şəkildə özünü göstərir. O, hər bir manatın arxasında dövlətin və xalqın əmanəti olduğunu qəbul edir və bu əmanətə xəyanətsiz xidmət etməyi özünə borc sayır.
Rəhbərlik etdiyi idarədə şəffaflıq, qanunçuluq və operativlik əsas prioritetlərdəndir. Maliyyə sənədlərinin işlənməsi, büdcə xərclərinin təhlili, dövlət qurumları ilə koordinasiyanın qurulması kimi proseslər sistemli və məsuliyyətli yanaşma ilə həyata keçirilir. Onun idarəçilik üslubunda həm tələbkarlıq, həm də kollektivə güvən hissi paralel şəkildə mövcuddur. Bu isə iş mühitində sağlam əməkdaşlıq və peşəkar münasibətlərin formalaşmasına səbəb olur.
Rəşid Yusifov üçün maliyyə sahəsində çalışmaq təkcə vəzifə icrası deyil, dövlətçilik missiyasıdır. O, hər zaman Azərbaycanın müstəqilliyinin və iqtisadi dayanıqlılığının möhkəmlənməsini ali məqsəd kimi qəbul edir. Dövlət başçısı İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının yerli səviyyədə uğurla reallaşdırılması üçün bütün bilik və bacarığını səfərbər edir. Onun fəaliyyətində dövlətə sədaqət və rəhbərliyin siyasi kursuna bağlılıq aydın şəkildə hiss olunur.
Şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı onun insani keyfiyyətlərinin ən parlaq təzahürlərindəndir. Vətən uğrunda canından keçmiş igidlərin ailələrinə dəstək göstərmək, onların sosial problemlərinin həllində yaxından iştirak etmək Rəşid Yusifovun fəaliyyətində xüsusi yer tutur. O, maliyyə imkanlarının qanun çərçivəsində düzgün istiqamətləndirilməsi ilə yanaşı, bu ailələrin müraciətlərinə həssaslıqla yanaşır, onların rifahının yaxşılaşdırılması üçün aidiyyəti qurumlarla sıx əməkdaşlıq edir.
Qazilərin sosial təminat məsələlərində, müavinət və digər maliyyə prosedurlarının operativ icrasında onun rəhbərlik etdiyi idarənin rolu danılmazdır. Hər bir müraciətə insan taleyi kimi yanaşmaq, formal yanaşmadan uzaq durmaq onun iş prinsipinin əsas xəttini təşkil edir. Bu yanaşma isə cəmiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilir və ona olan etimadı daha da artırır.
Vətənpərvərlik onun üçün şüar deyil, gündəlik fəaliyyətinin ayrılmaz hissəsidir. Dövlətçiliyə sədaqət, milli maraqlara bağlılıq və Azərbaycan bayrağına hörmət onun həyat fəlsəfəsində mühüm yer tutur. O, hər zaman dövlət strukturlarında çalışan şəxslərin yüksək mənəvi keyfiyyətlərə sahib olmasının vacibliyini vurğulayır və özü də bu prinsiplərə əməl etməklə nümunə göstərir.
Gəncənin sosial və iqtisadi inkişafına yönəlmiş layihələrin maliyyə təminatında onun diqqətli və prinsipial mövqeyi şəhərin davamlı inkişafına töhfə verir. Təhsil, səhiyyə, infrastruktur və sosial müdafiə sahələrində ayrılan vəsaitlərin düzgün və səmərəli istifadəsi onun nəzarət mexanizmləri sayəsində daha sistemli şəkildə həyata keçirilir. Bu isə şəhər sakinlərinin rifah səviyyəsinin yüksəlməsinə real təsir göstərir.
Rəşid Yusifov həm də kollektiv daxilində sağlam iş mühitinin qorunmasına xüsusi önəm verir. O, gənc maliyyə mütəxəssislərinin yetişdirilməsinə, onların peşəkar inkişafına dəstək göstərir, təcrübəsini bölüşməkdən çəkinmir. Onun rəhbərliyi altında formalaşan komanda məsuliyyətli, intizamlı və dövlətə sadiq kadrlar kimi seçilir.
Bütün bu keyfiyyətlər onu sadəcə bir idarə rəhbəri deyil, dövlət maliyyə sisteminin etibarlı dayaqlarından birinə çevirir. Gəncə Şəhəri üzrə Maliyyə İdarəsinin fəaliyyəti onun prinsipial mövqeyi, yüksək təşkilatçılıq qabiliyyəti və dövlətə bağlılığı sayəsində ardıcıl və sabit şəkildə davam edir. Rəşid Yusifov öz fəaliyyəti ilə sübut edir ki, maliyyə intizamı və dövlətə sədaqət bir araya gəldikdə şəhərin və ölkənin inkişafı üçün möhkəm zəmin yaranır.