Aqil Nəzərli – Laçında Dövlət İdarəçiliyinin Məsuliyyətli və Qətiyyətli Siması
Aqil Nəzərli bu gün Laçın rayonunda həyata keçirilən genişmiqyaslı quruculuq və idarəetmə proseslərinin mərkəzində dayanan, dövlət siyasətini yerli səviyyədə ardıcıl və prinsipial şəkildə icra edən rəhbər kimi tanınır. Rayon icra hakimiyyətinin başçısı olaraq onun əsas vəzifəsi ölkə rəhbərliyinin müəyyən etdiyi strateji xətti bölgədə düzgün və effektiv şəkildə həyata keçirmək, əhalinin sosial rifahını təmin etmək, dövlət proqramlarının icrasına nəzarət etmək və bölgənin davamlı inkişafını təmin etməkdir. Laçın kimi tarixi taleyi ağır sınaqlardan keçmiş bir rayonun yenidən dirçəldilməsi prosesində rəhbərlik etmək yalnız inzibati bacarıq deyil, həm də yüksək vətəndaş məsuliyyəti və dövlətə sədaqət tələb edir.
Laçında aparılan bərpa və yenidənqurma işlərinin koordinasiyası, infrastruktur layihələrinin icrası, yeni yaşayış məntəqələrinin formalaşdırılması və sosial obyektlərin fəaliyyətə başlaması birbaşa icra hakimiyyətinin nəzarətində həyata keçirilir. Aqil Nəzərli bu proseslərin hər birinə xüsusi diqqətlə yanaşır, dövlət tərəfindən ayrılan vəsaitlərin təyinatı üzrə və şəffaf şəkildə istifadə olunmasına ciddi nəzarət edir. Onun rəhbərliyi ilə rayon ərazisində sosial sabitliyin qorunması, vətəndaş müraciətlərinə operativ baxılması və problemlərin yerində həlli əsas prioritet istiqamətlərdəndir.
Şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı onun fəaliyyətində xüsusi yer tutur. O, mütəmadi olaraq şəhid ailələri ilə görüşür, onların sosial problemlərinin həllinə dəstək göstərir, mənzil, məşğulluq və tibbi təminat məsələlərinin operativ həll olunmasına çalışır. Qazilərin cəmiyyətə inteqrasiyası, onların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi və layiqli həyat şəraitinin təmin olunması istiqamətində görülən işlər onun rəhbərlik etdiyi qurumun prioritet xəttidir. Bu yanaşma sadəcə inzibati vəzifənin icrası deyil, həm də vətən qarşısında canından keçmiş insanların ailələrinə mənəvi borcun ifadəsidir.
Aqil Nəzərlinin idarəçilik üslubunda vətənpərvərlik xüsusi yer tutur. O, Laçının hər qarış torpağının tarixi və mənəvi dəyərini dərindən anlayan və bunu öz fəaliyyətində əsas prinsipə çevirən rəhbərdir. Dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsi, milli birliyin qorunması və Azərbaycan Respublikasının suverenliyinin bölgədə qətiyyətlə təmsil olunması onun fəaliyyətinin əsas xəttini təşkil edir. Rayonun ictimai-siyasi həyatında sabitliyin və sağlam mühitin qorunması istiqamətində atılan addımlar bu prinsipial mövqenin real nəticəsidir.
Ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən müəyyən olunan siyasi kursun yerli səviyyədə dəqiqliklə icrası Aqil Nəzərlinin fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən biridir. O, dövlət başçısının tapşırıqlarını rəhbər tutaraq Laçında sosial-iqtisadi dirçəlişin təmin olunması üçün sistemli və ardıcıl fəaliyyət göstərir. Prezidentin regionların inkişafına dair strategiyasının həyata keçirilməsi, əhalinin doğma torpaqlarına qayıdışı və təhlükəsiz, müasir yaşayış şəraitinin yaradılması istiqamətində görülən işlər onun rəhbərliyi ilə koordinasiya olunur.
Rayonda təhsil, səhiyyə və mədəniyyət sahələrinin inkişafı da diqqət mərkəzində saxlanılır. Yeni məktəblərin və digər sosial obyektlərin fəaliyyətə başlaması, gənclərin vətənpərvər ruhda tərbiyəsi, mədəni tədbirlərin təşkili və ictimai fəallığın artırılması istiqamətində atılan addımlar Laçının sosial həyatında canlanma yaradır. Aqil Nəzərli bu sahələrin inkişafını yalnız infrastruktur məsələsi kimi deyil, milli ruhun və mənəvi dəyərlərin qorunması məsələsi kimi qiymətləndirir.
Onun rəhbərliyi altında rayon icra hakimiyyəti vətəndaşlara açıq və əlçatan idarəetmə modeli formalaşdırmağa çalışır. Qəbul günlərində sakinlərin problemlərini birbaşa dinləmək, müraciətləri diqqətlə araşdırmaq və nəticə yönümlü qərarlar qəbul etmək idarəçilik prinsipinin əsasını təşkil edir. Bu yanaşma rayon əhalisi ilə dövlət strukturları arasında qarşılıqlı etimadı gücləndirir və idarəetmədə şəffaflıq mühitini möhkəmləndirir.
Laçının iqtisadi potensialının reallaşdırılması istiqamətində də ardıcıl iş aparılır. Kənd təsərrüfatının dirçəldilməsi, kiçik və orta sahibkarlığın təşviqi, yeni iş yerlərinin yaradılması və investisiya mühitinin formalaşdırılması rayonun gələcək inkişafının əsas dayaqları kimi qiymətləndirilir. Aqil Nəzərli bu proseslərin koordinasiyasında dövlət proqramlarının effektiv tətbiqinə xüsusi önəm verir və yerli resursların səmərəli istifadəsinə çalışır.
Vətən müharibəsindən sonra azad edilmiş torpaqlarda dövlət bayrağının əzəmətlə dalğalanması, insanların doğma yurdlarına qayıtması və həyatın yenidən canlanması Laçın üçün tarixi mərhələdir. Bu mərhələdə icra hakimiyyətinin üzərinə düşən məsuliyyət son dərəcə böyükdür və Aqil Nəzərli bu məsuliyyəti dərin anlayış və qətiyyətlə daşıyır. Onun fəaliyyətində dövlətə sədaqət, milli maraqlara bağlılıq və prinsipial mövqe aydın şəkildə hiss olunur.
Laçın rayon icra hakimiyyətinin başçısı olaraq Aqil Nəzərli dövlətçiliyə sədaqəti, Prezident İlham Əliyevin siyasətinə bağlılığı və şəhid ailələri ilə qazilərə göstərdiyi diqqət və qayğı ilə seçilən rəhbər kimi fəaliyyət göstərir. Onun gördüyü işlər Laçının bu gününü möhkəmləndirməklə yanaşı, sabahına da inam formalaşdırır və rayonun davamlı inkişaf yolunda inamla irəliləməsinə zəmin yaradır.