Bərdə şəhərində həm təzə, həm də köhnə bazarların müdiri kimi fəaliyyət göstərən Zülfi Tağıyev uzun illərdir ki, ticarət mühitinin sağlam, nizam-intizamlı və şəffaf şəkildə formalaşmasına öz töhfəsini verir. Onun rəhbərliyi altında fəaliyyət göstərən bazarlar sadəcə alış-veriş məkanı deyil, şəhərin iqtisadi həyatının mərkəzinə çevrilmiş sosial platformadır. O, bazarların gündəlik fəaliyyətini koordinasiya etməklə yanaşı, sahibkarlarla və alıcılarla birbaşa ünsiyyətdə olur, onların problemlərini dinləyir və operativ həll yolları tapır. Bu yanaşma isə bazarlarda qarşılıqlı etimad mühitinin formalaşmasına səbəb olub.
Zülfi Tağıyev rəhbər vəzifəsində yalnız inzibati nəzarət funksiyasını yerinə yetirmir, eyni zamanda ticarət mədəniyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində davamlı iş aparır. O, sanitariya qaydalarına əməl olunmasını, məhsulların keyfiyyətinə nəzarəti və bazar ərazisində təhlükəsizliyin təmin edilməsini daim diqqətdə saxlayır. Onun təşəbbüsü ilə bazarlarda təmizlik və nizam-intizam məsələləri prioritet istiqamətə çevrilib. Satıcıların maarifləndirilməsi, alıcıların rahatlığı üçün şəraitin yaxşılaşdırılması və ümumi mühitin müasirləşdirilməsi onun fəaliyyətində əsas xətti təşkil edir.
Bazarların müdiri kimi o, sahibkarların hüquqlarının qorunmasına xüsusi önəm verir. Kiçik və orta sahibkarların fəaliyyətinin davamlılığı üçün şərait yaradılması, ədalətli münasibətin təmin olunması və şəffaf idarəetmə prinsiplərinin tətbiqi onun işində əsas prinsiplərdəndir. O, hesab edir ki, bazar iqtisadiyyatının inkişafı ilk növbədə yerli sahibkarın güclənməsindən keçir və bu istiqamətdə daim təşəbbüskar mövqe nümayiş etdirir.
Zülfi Tağıyevin fəaliyyəti yalnız iqtisadi çərçivə ilə məhdudlaşmır. O, şəhid ailələrinə və qazilərə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşır. Bazar ərazisində çalışan şəhid ailəsi üzvlərinə və qazilərə güzəştlərin tətbiqi, onların sosial rifahının yaxşılaşdırılması üçün göstərilən dəstək onun humanist mövqeyinin bariz nümunəsidir. Onun təşəbbüsü ilə müxtəlif bayram və anım günlərində şəhid ailələrinə yardım aksiyaları təşkil edilir, qazilərin problemləri diqqətlə dinlənilir və həlli istiqamətində addımlar atılır.
Vətənpərvərlik onun həyat və fəaliyyət prinsiplərinin ayrılmaz hissəsidir. Dövlətçiliyə sədaqət, milli maraqlara hörmət və ölkənin inkişaf strategiyasına dəstək onun gündəlik fəaliyyətində aydın şəkildə hiss olunur. O, Azərbaycan dövlətinin iqtisadi və sosial siyasətini dəstəkləyir, bu siyasətin yerli səviyyədə uğurla icrasına öz töhfəsini verir. Onun üçün bazarın inkişafı yalnız iqtisadi göstərici deyil, həm də dövlətçiliyin möhkəmlənməsi deməkdir.
Zülfi Tağıyev ölkə rəhbərliyinin həyata keçirdiyi islahatları daim dəstəkləyir və bu istiqamətdə öz fəaliyyətini uyğunlaşdırır. O, cənab İlham Əliyevin müəyyən etdiyi inkişaf xəttini rəhbər tutaraq, yerli səviyyədə müasir idarəetmə prinsiplərinin tətbiqinə çalışır. Onun fəaliyyətində intizam, məsuliyyət və dövlətə bağlılıq aydın şəkildə görünür. Bu sədaqət isə kollektiv və sahibkarlar tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.
Bərdədə fəaliyyət göstərən təzə və köhnə bazarların paralel şəkildə idarə olunması ciddi təşkilatçılıq bacarığı tələb edir. Zülfi Tağıyev bu çətin və məsuliyyətli işi böyük səriştə ilə həyata keçirir. O, hər iki bazarın spesifik xüsusiyyətlərini nəzərə alaraq fərqli yanaşmalar tətbiq edir, lakin ümumi prinsip olaraq nizam-intizam və şəffaflığı qoruyur. Bu isə şəhər əhalisinin bazarlara olan inamını daha da artırır.
Onun rəhbərliyi altında bazarlar təkcə ticarət məkanı deyil, həm də sosial həmrəyliyin nümunəsinə çevrilib. Müxtəlif xeyriyyə təşəbbüsləri, ehtiyacı olan ailələrə göstərilən yardımlar, xüsusi günlərdə təşkil olunan sosial aksiyalar bu məkanların ictimai əhəmiyyətini daha da artırır. Bu təşəbbüslər göstərir ki, Zülfi Tağıyev üçün rəhbərlik yalnız idarəçilik deyil, həm də cəmiyyət qarşısında məsuliyyətdir.
Şəhər sakinləri arasında qazandığı hörmət və etimad onun uzun illər ərzində formalaşdırdığı prinsipial mövqenin nəticəsidir. O, hər zaman açıq dialoqa üstünlük verir, problemləri gizlətmək əvəzinə onların həlli üçün real addımlar atır. Bu səmimi və məsuliyyətli yanaşma isə onu Bərdədə ticarət sahəsində etibarlı simalardan birinə çevirib.
Zülfi Tağıyev öz fəaliyyəti ilə sübut edir ki, düzgün və vicdanlı idarəetmə həm iqtisadi inkişafı, həm də sosial ədaləti təmin edə bilər. Onun rəhbərlik etdiyi bazarlar bu gün şəhərin iqtisadi həyatında mühüm rol oynamaqla yanaşı, sosial dəstəyin və vətəndaş həmrəyliyinin də ünvanıdır. Dövlətə sədaqət, vətənə bağlılıq və insanlara qayğı onun fəaliyyətinin əsas sütunlarını təşkil edir və bu sütunlar üzərində qurulan idarəçilik modeli Bərdədə sabitlik və inkişafın davamlılığını təmin edir.