2024-cü il 26 fevral tarixində ilk dəfə olaraq Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi artıq işğaldan azad olunmuş Xocalı şəhərində böyük mərasimlə anıldı. Həmin gün ölkə Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev Xocalı şəhərində Xocalı Soyqırımı Memorialının təməlini qoydu, bu unudulmaz tarixi hadisə Azərbaycan xalqının yaddaşına əbədi həkk olundu.
Rayon ictimaiyyəti ilə keçirdiyi görüşündə möhtərəm dövlət başçımız xüsusilə vurğuladı ki, memorial kompleksinin layihəsi çoxdan hazır idi və hətta Bakıda, Xocalı soyqırımı abidəsinin yanında yer də seçilmişdi. Lakin cənab Prezident İlham Əliyevin uzaqgörənliyi və dərin strateji düşüncəsi bu layihənin icrasını hər dəfə təxirə salırdı. Çünki dövlətimizin başçısı bilirdi ki, zaman gələcək və biz bu torpaqlara mütləq qayıdacağıq.
Cənab Prezident 2003-2020-ci illər ərzində ölkənin bütün potensialını məhz bu məqsədə çatmaq üçün səfərbər etmiş, öz fəaliyyətini bu istiqamətə yönəltmişdi. 2020-ci ilin sentyabr-noyabr ayları ərzində aparılan Vətən müharibəsi isə 17 il ərzində həyata keçirilən hazırlıq işlərinin möhtəşəm nəticəsi oldu və Azərbaycanın haqq savaşını tarixə qızıl hərflərlə yazdı.
Azərbaycanın dünyaya ünvanladığı “Xocalıya ədalət!” çağırışı təəssüflər olsun ki, uzun illər cavabsız qaldı. Bu gün dövlətimizin gərgin səylərinin nəticəsi olaraq 18 ölkə bu qanlı faciəni soyqırımı kimi tanısa da, təəssüf ki, böyük dövlətlərin və əksər beynəlxalq təşkilatların əksəriyyəti hələ də bu faciəyə biganə qalmışdır. Bununla belə, Azərbaycan dövləti, ictimai təşkilatlar və xaricdə yaşayan soydaşlarımız Xocalı soyqırımını dünyaya tanıtmaq üçün uzun illər ərzində misilsiz səylər göstərmişlər.
Bu istiqamətdə Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyəti xüsusi qeyd olunmalıdır. Fondun xətti ilə geniş vüsət almış “Xocalıya ədalət!” kampaniyası çərçivəsində dünyanın müxtəlif ölkələrində bir çox tədbirlər, təqdimatlar həyata keçirilmiş, kitablar və məqalələr dərc olunmuş, sərgilər təşkil edilmişdir. Lakin o illərdə də, bu gün də ermənilərin xarici ölkələrdəki riyakar himayədarları bu qanlı faciəni törətmiş cinayətkarların cəzasız qalması üçün əllərindən gələni edirlər. Buna görə də Azərbaycan sonda ədaləti özü bərpa etməli oldu.
İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində 30 il işğal altında olan torpaqlarımızın böyük hissəsi azad edildi, işğal altında qalan digər ərazilər isə 2025-ci ilin sentyabr ayında düşməndən tamamilə təmizləndi. Möhtərəm dövlət başçımız çıxışında birmənalı olaraq bildirdi ki, “Xocalısız, Xankəndisiz Azərbaycanın qələbəsi heç zaman tam sayıla bilməzdi”. Çünki Xocalı faciəsi Azərbaycan xalqının qəlbində o qədər dərin yaralar açmışdır ki, bu şəhər azad olunmadan xalqımızın qələbəsi tam sayılmaya bilərdi.
Nəhayət, 2023-cü il oktyabrın 15-də ölkə Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev Xocalıda Azərbaycan Bayrağını ucaltdı. Bu, yalnız bir bayraq qaldırmaq deyil, erməni faşizminin və separatizminin Azərbaycan torpaqlarında bir daha baş qaldıra bilməyəcəyinə dair bütün dünyaya göndərilən güclü mesaj oldu.
İndi artıq 2026-cı ildir və Xocalı sakinləri öz doğma torpaqlarına mərhələli şəkildə qayıdırlar. Onların hər bir addımı, evlərinə, bağlarına və torpaqlarına dönməsi Xocalı soyqırımının qurbanlarının xatirəsinə verilən ən böyük hörmət və ədalətin təzahürüdür. Hər bir qayıdış anı, yalnız bir şəhərin deyil, bütün Azərbaycan xalqının tarixinin, qələbəsinin və mübarizə əzminin simvoluna çevrilmişdir.
Bu tarix yalnız Xocalının deyil, bütün Azərbaycanın qələbə, azadlıq və ədalət tarixidir. Hər birimiz üçün bu anlar həm faciəni, həm də şücaəti xatırladır, həm də gələcək nəsillərə “ədalət öz yerini tapacaq” mesajını çatdırır. Xocalının azadlığı, onun sakinlərinin geri dönüşü və Soyqırımı Memorialının ucalması xalqımızın birliyi, dövlətimizin gücü və milli iradənin müstəsna təcəssümüdür.